A lenmag, mint megannyi más növényi eledel, magas antioxidáns-tartalommal bír, amelyek a szervezetben található úgynevezett szabad gyökök „semlegesítése” révén fejhetik ki sokrétű jótékony hatásukat. Különösen a lignánok – egyfajta polifenol – mennyisége kiemelkedő a lenmagban. Ehhez jön még hozzá a kis magvak jól ismert, emésztést segítő hatása is, amely a kiemelkedő rosttartalomnak köszönhető.
A MedicalNewsToday cikke szerint a lenmagjavíthatja a koleszterinszintet, illetve jót tesz a szív- és érrendszer egészségének. Ez annak köszönhető, hogy omega-3-zsírsavak, rost, sőt, lignánok is találhatóak a magban, amelyek egyaránt kedveznek a szív egészségének. Ezt a három tápanyagot egészítik ki a lenmagban a fitoszterolok, amelyek szerkezete a koleszterinéhez hasonló, azonban ezek megakadályozzák a koleszterin felszívódását a bélrendszerben – így csökkentve a „rossz” fajta, vagyis az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) szintjét a szervezetnek.
Emellett az ízületi gyulladások, bántalmak ellen is némi védő hatást nyújthat a lenmag rendszeres fogyasztása a benne található linolénsav miatt, de ennek alátámasztására még nem igazán születtek megbízható tanulmányok.
Újabb lehetséges pozitív hatása a lenmagfogyasztásnak, hogy – legalábbis egy 2007-es tanulmány szerint – mérsékelheti a menopauza után jelentkező hőhullámok gyakoriságát és súlyosságá****t is a lenmag fogyasztása az ösztrogénterápiában nem részesülő nők esetében. Igaz, egy 2012-es kutatás során már nem figyeltek meg érdemi hatásokat, amelyeket a lenmagnak tulajdonítottak volna.
A lenmag tanulmányok szerint a vércukor-szint karbantartását is támogathatja, illetve csökkentheti az olyan krónikus betegségek kockázatát is, mint például a 2-es típusú diabétesz. Azt viszont nem tudni, hogy a már kialakult cukorbetegség tüneteit enyhíti-e, s ha igen, mennyire, a lenmag rendszeres fogyasztása.
Végezetül pedig: a lenmag egyik legismertebb hatása, hogy – ha mellé sok vizet, folyadékot is fogyasztunk – segít elkerülni a székrekedést, és támogatja az emésztést. Ez alighanem legnagyobbrészt a benne található igen sok rostnak köszönhető, azonban érdekes módon a témában még nem igazán készültek olyan tanulmányok, amelyek alátámasztanák, hogy valóban hatékony a székrekedés ellen a lenmag.
Sőt, aki csak addig jut el, hogy sok lenmagot eszik, és nem iszik hozzá elég vizet, az akár még azt is tapasztalhatja, hogy makacsabbá válik a székrekedés, hiszen elméletileg éppen azáltal fejti ki az emésztést támogató hatását e mag, hogy a benne található, vízben nem oldódó élelmi rostok kis „csomókat” képezve lényegében kitisztítják a bélrendszert. Ha ezek ahelyett, hogy távoznának, nagyobb csomókká növik ki magukat, akkor a helyzet belátható módon csak tovább romlik.
Ráadásul ha valaki túl nagy mennyiségű lenmagot vagy lenmagolajat fogyaszt, akár émelygést, hányingert is tapasztalhat.