A magyar háztartások takarékosabbak lettek a kenyérrel, valamint a korlátozások is visszavethették a fogyasztást. A malmok emiatt a tavalyinál 15-20 százalékkal is kevesebb búzát őrölnek most – derül ki a Világgazdaság cikkéből.
A lap szerint a malomipari cégeknek sikerült annyi étkezésibúza-készletet megvásárolniuk, amely az újbúzáig kitart, s jelenleg nincs nagy mozgás a piacon, hiszen a kereskedők már korábban megvásárolták az exportra szánt árut.
Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója a Világgazdaságnak elmondta azt is, hogy a tavalyinál kevesebb liszt egyik lehetséges magyarázata az, hogy a fogyasztók takarékosabban bántak a kenyérrel és a pékárukkal, amelyekből jóval kevesebbet dobtak ki most, hogy a pandémia miatt megtanulták, hogy spórolni kell.
Voltak olyanok is, akik otthon kezdtek kegyeret sütni, így pedig még kevésbé jellemző, hogy szemétbe menne a kenyér.
A fogyasztást emellett a turisták hiánya is visszafogta.
A fentiek miatt az áprilisra tervezett áremelést csak kevesebben lépték meg. Igaz, mindenképpen szükségesnek látja az elnök-vezérigazgató az áremelést, hiszen januárban a liszt áremelésének csak a felét érvényesítették.
Úgy véli, az aratás után lehet áremelésre számítani. Idén a búzát elmondása szerint tonnánként 60-62 ezer forintért jegyezték elő.
A lap szerint 2017 áprilisában a liszt kilójának átlagos fogyasztói ára 134 forint volt, ami négy év alatt 185 forintra emelkedett. Idén a vetések jó állapotban vannak az elegendő csapadéknak köszönhetően, így a 930 hektáros vetésterületről 4,8-5 millió tonna búzát takaríthatnak be.
(A borítókép forrása: pixabay.com / RhianaH)