Egy friss, a Sleep Health nevű lapban megjelent tanulmány szerint nagyban befolyásolja a munkahelyi teljesítményt az, ha a munkahéten rövidül a megszokott alvásidő. A Dél-floridai Egyetem kutatói azt figyelték meg, hogy a kevesebb alvást követő napon a munkavállalóknak nagyobb valószínűséggel voltak rosszabb helyzetértékelései, valamint gyakrabban fordult elő, hogy nem a dolgukkal foglalkoztak - írja a ScienceDaily.com.
A tanulmány vezető szerzője, Soomi Lee kollégáival összesen százharminc egészséges munkavállalót figyelt meg, akik az IT-szektorban dolgoztak, és volt legalább egy iskoláskorú gyermekük. A megfigyelt embereknek arról számoltak be, hogy ha a szokottnál 16 perccel kevesebbet aludtak, vagy rosszabb volt az alvásminőségük, mint általában, akkor másnak a kognitív teljesítőképességükkel több probléma adódott.
Mindez az általuk megélt stressz-szintet is növelte, különös tekintettel a család és a munkahely egyensúlyára, aminek eredményeként aztán hamarabb tértek aludni a fáradtság miatt, de hamarabb ébredtek is fel.
A kutatók szerint eredményeik arra mutatnak rá, hogy a munkaadóknak nagyobb gondot kellene fordítaniuk arra, hogy alkalmazottaik jobban aludhassanak. Egyúttal összehasonlították az alvás hiányát a munkanapok és a hétvégék utolsó napjai között, és úgy találták, hogy utóbbiak esetében a kevesebb alvás nem jelent olyan mértékű nehézséget, mint a hétköznapokon.