A kutatást a Brigham Young Egyetem kutatói 5 834 amerikai felnőtt adatait vizsgálva végezték, s azt figyelték meg, hogy több évvel is „fiatalabbak” voltak biológiai korukat tekintve azok a személyek, akik 1%-os, vagy az alatti zsírtartalmú tejet ittak rendszeresen, mint akik legalább 2 százalék zsírtartalmú tejet választottak inkább – derül ki aScienceDaily.com cikkéből.
A kutatók a biológiai korral változó telomér-hosszúságot nézték, s azt vetették össze a fogyasztott tej típusával. A telomerek rendkívül erős összefüggésben állnak a korral, és az élet folyamán folyamatosan apró rövidülésen esnek át, vagyis minél idősebb valaki, annál rövidebbek a telomerjei.
A kutatás szerint több mint négy évnek megfelelő mértékű telomerhosszúság-csökkenéssel mutattak többet azok, akik rendszeresen zsíros tejet fogyasztottak, mint akik zsírszegény termékeket ittak inkább. Ez összesen 145 bázispárnyi különbség a telomérek hosszában a két csoport között.
A kutatásban részt vett emberek közel fele naponta, további negyede pedig legalább hetente fogyasztott tejet, harmaduk teljes, 30 százalékuk 2 százalékos tejet ivott. 13 százalék tehéntejet egyáltalán nem fogyasztott, 10 százalék 1 százalékos, 17 százalék pedig zsírmentes tejet ivott.
Megfigyelhető volt az is, hogy a tejet egyáltalán nem fogyasztók telomerjei valamivel rövidebbek voltak, mint az alacsony zsírtartamú tejet ivóké.
A kutatók megjegyezték azonban, hogy a tejfogyasztás nem rossz dolog, csupán érdemes figyelembe venni azt az összefüggést is, amelyre munkájuk rávilágított.