A céklában jelentős mennyiségben található meg a C-vitamin mellett A-vitamin, magnézium, folsav és foszfor is, valamint kisebb mennyiségben kalciumot, vasat, rezet és szelént is tartalmaz. Emellett azonban más pozitívumai is ismertek.
Egy 2015-ös kutatás során például napi 250 ml céklalevet fogyasztottak az önkéntesek, akiknek ezt követően jelentősen csökkent a vérnyomásuk. Ennek egyik oka az lehet, hogy a céklában sok a nitrát, vagyis feltehetőleg más, magas nitráttartalmú zöldségek is hasonlóképpen hatnak a szervezetünkre. Fontos azonban, hogy a vérnyomáscsökkentőket nem helyettesítheti a cékla, s ha kúraszerűen fogyasztunk valamit, arról mindig tanácsos kikérni az orvos véleményét – hívja fel a figyelmet a MedicalNewsToday.com a cikkében.
A céklában egy alfa-liponsav nevű antioxidáns is található, amely segít mérsékelni a glükózszintet, valamint növeli az inzulinérzékenységet, ezáltal pedig segíthet megelőzni a cukorbetegség bizonyos típusának kialakulását, illetve mérsékelni egyes már meglévő tüneteket.
Egy csésze céklában 3-4 gramm élelmi rost található. Az emésztés és bélrendszer egészségéhez márpedig nagy a szükség a megfelelő mennyiségű rost fogyasztására, amihez a többi zöldség és gyümölcs mellett a cékla is hozzájárulhat.
Egy 2019-es tanulmány során megfigyelték azt is, hogy profi kerékpárosok teljesítménye javult a céklalé fogyasztását követően, ami mögött a vélt mechanizmus az lehet, hogy a cékla növeli az edzés során az izmokban felszívódó oxigén arányát. Igaz, említeni kell azt is, hogy egy másik tanulmány során az önkéntesek sportteljesítménye nem javult a céklafogyasztás hatására.