Július közepén arról számolt be a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, hogy emelkedhet a nyerstej és a feldolgozott tejtermékek ára, aminek oka a nyerstej csökkenő mennyisége mellett az előállítási költségek, az infláció és a munkabérek emelkedése – idézi fel az InfoStart.hu.
Problémát jelent az is, hogy az ágazati technológiai fejlesztések üteme az esetenként több milliárdos beruházások ellenére nem tud lépést tartani a külföldi vetélytársakkal.
Egy makói termelő úgy látja, hogy a pályázatoknál gondot jelent, hogy azok szinte kivétel nélkül előírják a munkaerő-bővítést vagy legalább a létszám megtartását, márpedig ez gyakran éppen a fejlesztés miatt válna indokolatlanná.
Az Infostartnak egy szakértő azt mondta, hogy a következő, 2020 utáni uniós ciklusban ugyanakkor már nem valószínű, hogy a létszámot érintő előírás szerepelni fog a kiírásokban.
Ő egyébként megnevezett egy másik, az ágazatot érintő problémát is, mégpedig azt, hogy a nagy tejipari cégek a nagyvállalati kategóriába tartoznak, ami miatt a kkv-knak kiírt pályázatokon nem is indulhatnak, és csak külön kormányzati döntés esetén kaphatnak támogatást.