A kutatók a koronáriabetegség, a szívroham, a sztrók, illetve némileg elkülönítve a diabétesz, a magas vérnyomás, illetve az elhízás kapcsolatát vizsgálták a hüvelyesekkel – számol be róla a MedicalNewsToday.
Mint ismert, a hüvelyesekben sok fehérje, rost és mikrotápanyag található, miközben a cukor- és zsírtartalmuk alacsony. Emiatt jelenleg többen ajánlják ezeknek az eledeleknek a fogyasztását a koleszterinszint és a magas vérnyomás csökkentése, illetve a diabétesz kezelése érdekében.
A mostani kutatás során a szerzők összehasonlították azokat az embereket, akik arányaiban a legkevesebb, illetve a legtöbb hüvelyest fogyasztották, 8-13 százalékkal kisebb eséllyel szenvedtek bizonyos vizsgált szív- és érrendszeri betegségekben, mint a legkevesebb ilyen ételt fogyasztók, függetlenül attól, hogy másféle zöldségeket ettek-e emellett.
A szívinfarktus, diabétesz és sztrók esetében azonban nem sikerült összefüggést megmutatni a hüvelyesek fogyasztása és e betegségek (vagy az azok miatti halálesetek) kockázata között.
Ezen felül a kutatás során nyert bizonyítékot a kutak „alacsonynak” minősítették, vagyis egyelőre nem tekinthető bizonyosnak, hogy a hüvelyesek fogyasztásának valóban volna ilyen pozitív hatása.
Ráadásul az eredmények kiértékelésekor azt a tényezőt sem tudták kiküszöbölni, hogy aki sok hüvelyest fogyaszt, az meglehet, hogy több levélzöldséget, gyökérzöldséget és gyümölcsöt is eszik egyúttal, míg aki alig fogyaszt például babot vagy borsót, az talán a gyümölcsöket, zöldségeket sem kedveli annyira. Mindennek tetejébe, akik egészségesebben étkeznek, és több növényi eredetű ételt fogyasztanak, nagyon gyakran a testmozgásra is jobban ügyelnek.
Újabb probléma volt, hogy a kérdőívek kitöltése során az embereknek maguknak kellett felidézni, mit ettek, és az emberek olykor nem emlékeznek éppen olyan pontosan mindenre, mint azt vélik…
Összességében azonban a tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a nagyobb mennyiségű hüvelyes fogyasztása jót tehet az emberek szív- és érrendszeri egészségének.