Egy friss, az Environmental Health Perspectives nevű lapban megjelent tanulmány szerint azok, akik gyakrabban étkeznek gyorséttermekben vagy máshol otthonuktól távol, azoknak a szervezetében nagyobb eséllyel található meg nagyobb szintben az úgynevezett perfluoralkil (vagyis PFAS), amely egy mérgező műanyag.
A newtoni Silent Spring Intézet kutatói korábbi kutatásukban már megfigyelték, hogy ezek a műanyagok igen gyakorian a gyorsételek csomagolásaiban, újabb tanulmányukban pedig, amelyet egy nemzeti felmérés alapján végeztek, már kifejezetten az emberek szervezetébe kerülő kártékony PFAS-szintet vizsgálták.
Az intézet kutatói összesen 10 106 személy adatait elemezték, az emberek pedig a kérdőívekben kifejtették, hogy mit ettek a kitöltést megelőző egy, hét és harminc napban, illetve az elmúlt 12 hónapban. Emellett vért is vettek tőlük, amely a PFAS maradványainak kimutatására is alkalmas volt.
Összességében a kutatók összefüggést fedeztek fel az otthoni étkezés és a vérben található PFAS alacsonyabb szintje között még úgy is, hogy az otthoni készítésű ételek 90 százaléka tartalmazott bolti összetevőt.
Azok szervezetében azonban, akik gyakrabban ettek éttermekben és fogyasztottak gyorsételeket, több PFAS-maradványt figyeltek meg. A kutatók szerint ennek az lehet az oka, hogy az éttermi és gyorséttermi ételek gyakrabban érintkeznek a probléma forrását jelentő csomagolásokkal.
Persze az otthon evés önmagában még nem jelent sokat: a zacskós popcorn például, amit mikróban kell elkészíteni, legalább olyan káros ilyen szempontból, mint a gyorséttermi ételek.
A káros PFAS-típusú műanyagok használata egyébként egyre inkább háttérbe szorul, éppen az egészségi aggályok miatt, azonban jelenleg még az Egyesült Államokban is, ahol a kutatást folytatták, megtalálható ez az anyag az élelmiszerek csomagolóanyagaiban.