A Tenessee Egyetem és a Texas A&M Egyetem közös kutatása során összesen mintegy 50 év adatait elemezték annak kiderítésére, hogy az arckifejezések hatására az emberek átérezhetik-e azokat az érzelmeket, amelyeket leolvasnak azokról - számol be róla a ScienceDaily.com.
„A hétköznapi bölcsesség szerint valamivel boldogabbak lehetünk már attól is, ha egyszerűen csak mosolygunk. Vagy éppen komorabbá válhatunk, ha mogorván nézünk. A pszichológusok azonban már mintegy 100 éve vitatják ezt a felvetést”
– fogalmazott Nicholas Coles, a Tennessee Egyetem PhD tanulója a publikációban.
A szakma és az általános vélekedés közti ellentétek tovább élesedtek 2016-ban, amikor immár 17 kutatócsoport is hasztalanul próbálta bizonyítani, hogy önmagában a mosoly, mint tevékenység az embereket boldogabbá vagy vidámabbá teheti.
„Néhány tanulmánynak nem sikerült bizonyítékot találni arra, hogy az arckifejezések befolyásolhatják az érzelmeinket. Ugyanakkor nem összpontosíthatunk csupán az egyes tanulmányok eredményeire. A pszichológusok ezt a felvetést már az 1970-es évek elejétől vizsgálják, így szerettük volna átlátni az összes eredményt”
– tette hozzá Coles.
Egy statisztikai eljárást alkalmazva a kutatók összesen 138 a témába vágó kutatás adatait elemezték, amelyeket világszerte több mint 11 ezer ember megfigyelésével nyertek. Az elemzés szerint az arckifejezéseknek van egy kevés hatása az érzelmeinkre, így például a mosolygó arcokat látva jellemzően valamivel boldogabbak, a mogorva arcokat látva pedig szomorúbbak leszünk.
Noha a kutatók szerint nem valószínű, hogy a mosoly önmagában elegendő a boldogsághoz, az eredményeik mégis igen érdekesek, mert sokat elárulnak arról, miként reagál testünk az érzelmekre.