Miután az elmúlt évtizedekben már nem jellemzőek hazánkban a kemény telek és a tartós talajmenti fagyok, maga a kullancsszezon fogalma érvényét veszítette, és a kullancsok egész évben vadásznak az emberekre és a társállatokra is – összegzett Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva.
Az élősködőknek ellenben van egy tavaszi-nyári rajzásuk, melynek ideje márciustól augusztus elejéig terjed, azután két-három hétre eltűnnek a nagy kánikula elől, de csak egy időre, mert ennek elmúltával ismét tömegesen lepik el a természetet novemberig. Jelenleg már minden évszakban számolnunk kell a kullancsok esetleges „támadásával”, ami alól a tél sem kivétel.
Magyarországon jelenleg több mint negyven kullancsfaj található meg, de ezeknek csak közel negyede jelent veszélyt az emberekre és a társállatokra, a másik háromnegyedük csak bizonyos erdei állatokon élősködik.
Azok ellenben, amelyek az embert sem kímélik, tucatnyi fertőző betegséget is terjeszthetnek, és a kullancsenkefalitisz, valamint a Lyme-kór mellett már olyan betegségek is jelen vannak, mint például a Q-láz, vagy az errichiózis.
Nagyon fontos tehát a védekezés a kullancsok ellen: kerülni kell a vadak által gyakran látogatott erdőrészeket és a nagyon bozótos területeket, illetve a gyepnyírás is segíthet abban, hogy minél kevesebb élőhelye legyen a kullancsoknak.