A Hosszú Menetelés 5B nevű rakétát múlt héten csütörtökön bocsátotta fel Kína a tervezett állandó űrállomásának főmoduljával, azonban idővel elvesztették az irányítást a rakéta felett, így a 21 tonnás szerkezet kontrollálatlanul tér majd vissza a légkörbe, s több része feltehetőleg becsapódik majd. Azt egyelőre nem tudni, hová, de úgy tűnik, egyre pontosabb képet kapnak erről is a szakemberek – derül ki a 24.hu cikkéből.
A portál a BBC-re hivatkozva azt írja, hogy a Föld körül keringő objektumokat vizsgáló radarok adatai szerint a rakéta az északi 41,5. és a déli 41.5. szélességi fok között csapódhat be.
Ez persze elég tágas területet jelent, ami nagyjából olyan széles, mint Afrika észak-déli kiterjedése, s Dél-Amerika egy jelentős része is beleesik, valamint északon New York, kelten pedig a Peking-Sydney sáv is érintett lehet.
Ami a mi kontinensünket illeti, egyelőre úgy tűnik, nem igazán érinti a meghatározott sáv, leszámítva esetlegesen a déli államokat, ahol azonban szintén alacsonynak vélik annak kockázatát, hogy a rakéta elemeiből csapódna be a területre.
Előzőleg szakértők azt mondták, van esély arra, hogy a rakéta lakott területre zuhanjon, ám ennél valószínűbb, hogy a földfelszín nagyobb részét borító óceánban landolnak annak megmaradt részei.
Amikor legutóbb egy hasonló kínai rakéta visszatért a Földre, annak nagy része elégett a légkörbe érkezve, de voltak olyan darabjai, amelyek Elefántcsontparton épületeket rongáltak meg, s akár sérülést is okozhattak volna.
A jelenlegi számítások szerint az újabb Hosszú Menetelés valamikor a hétvége során csapódhat be, akár már szombaton is.
(A borítókép forrása: pixabay.com / PIRO4D)