A jelentésben bőven akadnak aggasztó hírek, így például az is, hogy a listán szereplő valamennyi faj legalább élőhelye 30 százalékát vesztette el a hatalmas területen pusztító lángok következtében, amelyek a nyáron főleg Ausztrália déli és keleti részein jelentettek problémát – számol be róla a BBC.
A leginkább segítségre szoruló fajok között szerepeltek a koalák és wallabyk (apróbb testű kenguruk) mellett halak, madarak és kétéltűek is. Előzőleg a kutatók úgy becsülték, hogy több mint egymillió állat pusztult el a tűzben, elsősorban a mérsékelt övi erdőkben és füves területeken.
A leginkább veszélyeztetett fajok listáján
- 13 madárfaj,
- 20 hüllőfaj,
- 5 gerinctelen faj,
- 19 emlősállat-faj,
- 22 édesvízi rákfaj, illetve
- 17 halfaj is szerepel.
A keddi napon közreadott listán tehát már leszűkítették a kört azokra a fajokra, amelyek a legnagyobb veszélybe kerültek a tüzek miatt, ám ezeken felül még több tucat másik fajnak is segítségre lehet szüksége.
A leginkább veszélyben lévő fajoknál a kihalás „közvetlen veszélye” áll fenn, mivel ezek az állatok élőhelyük szinte teljes egészét elvesztették a tüzek miatt. Sajnos a listára nem is csak olyan fajok kerültek fel, amelyek már eleve a kihalástól veszélyeztetettek voltak – bár akadt közöttük ilyen is –, hanem több olyan faj is, amelyek eddig viszonylag erős populációval és stabil élőhellyel rendelkeztek.
A jövőben a növényfajokról, illetve a további gerinctelenekről is listát készítenek majd, egyelőre ugyanis ezen élőlénycsoportok tekintetében még koránt sem készült olyan részletes és teljes körű lista, mint például a gerinces állatok esetében.
Múlt hónapban Ausztrália 50 millió ausztrál dollárt ígért a vadvilág és az élőhelyek helyreállításának fedezésére, amely összeget az állatok kezelésére, a táplálék kihelyezésére, illetve a kártevő állatfajok kordában tartására fordítanak majd.