A TikTok szóvivője a BBC-vel közölte:
„A közelmúltbéli események fényében úgy döntöttünk, hogy felhagyunk a TikTok alkalmazást érintő működésünkkel Hongkongban”.
A Reuters hírügynökség értesülése szerint a vállalat akár márnapokon belül kivonulhat a városból, miközben két másik közösségi oldal – a Twitter és a Facebook – azt hozták kilátásba, hogy már e héten szüneteltetik az együttműködést a hongkongi rendőrséggel a felhasználói adatok kiadását illetően.
A TikTok alkalmazást a kínai ByteDance indította útjára, s hogy világszerte közönségre tegyen szert, ezért Kínán kívül is elérhetővé tette. Kínában hasonló alkalmazásuk Douyin néven fut.
A TikTok alkalmazás, melyet immár a Walt Disney korábbi vezérigazgatója, Kevin Mayer irányít, egy korábbi közlés szerint nem tárol felhasználóadatokat Kínában. A vállalat előzőleg azt is mondta, hogy nem működnek együtt semmilyen kínai kormányzattal a tartalmak cenzúrázását vagy a felhasználóadatok kiadását érintően, de erre állításuk szerint soha nem is kérték még őket.
Az ellentmondásos új hongkongi nemzetbiztonsági törvény azonban nagyobb hatalommal ruházta fel a kínai hatóságokat, ami adatvédelmi aggályokat vet fel.
A szabályozás értelében akár életfogytiglani börtönbüntetéssel is sújthatóak a kiválással, felforgatással, terrorizmussal és idegen erőkkel való összejátszással kapcsolatos bűntettek, azonban bírálók szerint mindez csökkenti a részben autonóm Hongkong szabadságait, ide értve a szólás szabadságát is.
A fent megnevezett három közösségi platform mellett a WhatsApp, a Google és a Telegram is változtat hongkongi működésén, miután a biztonsági törvény hatályba lépett.