A vírus „immunamnéziát” képes okozni, ami azt jelenti, hogy a szervezet lényegében „elfelejti”, hogyan kell legyőzni azokat a kórokozókat, amelyek ellen korábban már kifejlesztette a védekező mechanizmusát.
A kanyaró egyúttal ahhoz hasonló állapotra állítja vissza az immunrendszert, mint ami a babákra jellemző, amivel megnő a kockázata annak, hogy a későbbiekben nem tud kifejleszteni módszereket a különböző betegségek leküzdésére – írja a BBC a tanulmányok eredményei alapján.
A kutatók szerint a mostani megállapítások is rámutatnak az oltások fontosságára.
A kanyaró egy igen fertőző betegség, amelynek első tünetei az orrfolyás, a tüsszögés és a láz, majd néhány nap elteltével megjelennek a jellegzetes kiütések az arcon, s végül testszerte.
A fertőződöttek egy nagy része meggyógyul, ám előfordul, hogy egész életre szóló problémák lépnek fel a hatására, és akár halálos kimenetelű is lehet a betegség, különösen, amikor tüdőgyulladást vagy agyvelőgyulladást idéz elő. Becslések szerint világszerte mintegy 110 ezer ember hal meg éves szinten kanyaró következtében.
A mostani megfigyelésekkel kapcsolatosan érdemes megjegyezni, hogy az immunrendszernek van egyfajta „emléke” a korábban legyőzött agresszív betolakodókról, ezeknek az emlékeknek egy részét pedig az úgynevezett B-limfociták tárolják, amelyek egy bizonyos fajta antitest előállítására specializálódnak.
A kanyaró azonban képes megfertőzni és elpusztítani ezeket a B-sejteket, ami „immunamnéziához” vezet.
A Harvard Medical School kutatói összesen 77 gyermek vérmintáit vizsgálták, és a kanyaró előtti és utáni állapotról is igen pontos képet tudtak nyerni a gyerekek immunrendszerét érintően.
A Science nevű lapban megjelent tanulmány szerint a gyerekek átlagosan az antitestek mintegy húsz százalékát vesztették el, egyikük azonban, akinek súlyos kanyarófertőzése volt, az antitestfajták 73 százalékát veszítette el.
Az egyik kutató a BBC-nek nyilatkozva a HIV-fertőzés első tíz éves kezeletlen hatásához hasonlította a kanyaró hatását e szempontból megjegyezve, hogy mindezt a hatást azonban pár hétbe sűrítve kell elképzelni.