A beteg úgynevezett autoszomális domináns polycystás vesebetegségben szenvedett, amely egy olyan állapot, melynek során a szerv több részén is ciszták növekednek. Egy, a műtétben is részt vett orvos a BBC szerint elmondta, hogy az ebben az állapotban szenvedő betegek esetében nem számít ritkaságnak a megnagyobbodott vese.
Dr. Sachin Kathuria ugyanakkor elmondta azt is, hogy az orvosok általában nem távolítják el a vesét, hacsak nincsen jele fertőzésnek vagy belső vérzésnek, mivel valamilyen szinten még képes lehet betölteni az eredeti szerepének egy részét.
Az orvos elmondta, hogy ebben az esetben a beteg egy komoly fertőzést kapott el, amely nem reagált az antibiotikumos kezelésre, ráadásul a műtét mellett szólt az is, hogy a páciens a nagy méretű szerv miatt nehezen kapott levegőt, így aztán nem maradt hátra más lehetőség, mint az operáció.
Mint megjegyezte, az orvosok ugyan számítottak rá, hogy nagy méretű lesz a szerv, de maguk is meglepődtek azon, amikor meglátták, milyen nagy is valójában. A beteg másik veséje egyébként még nagyobb.
A Guinness Rekordok Könyve a legnagyobb vesét 4,5 kilogrammosnak jegyzi, ám urológiai tanulmányok ennél súlyosabb szervekről is beszámolnak, így például egy amerikai beteg veséje 9, egy holland betegé pedig 8,7 kilogrammosra nőtt.
Noha az indiai orvosok még nem döntötték el, hogy jelzik-e a műtétük eredményét a Guinness bizottságnak, nem zárták ki ennek lehetőségét.
Az NHS szerint ez a típusú vesebetegség egy öröklött állapot, amely elsősorban a betegek 30 és 60 éves kora között okoz tüneteket. A vesék állapotának folyamatos romlása adott esetben veseelégtelenséghez is vezethet a betegeknél.