A kutatásból kiderült az is, hogy noha attól lehetett tartani, hogy a deepfake videók nagy részét politikai célokra alkalmazhatják, jelenleg a megfigyelések szerint a legtöbb így készült videójelenet pikáns tartalmú oldalakon jelent meg – számol be róla a BBC.
A kutatást a Deeptrace nevű kiberbiztonsági vállalat készítette, amelynek munkatársai összesen 14 698 deepfake videót találtak most online. Előzőleg 2018 decemberében még csak 7964 ilyen videó keringett a neten.
A kutatás végzői szerint a videók 96 százaléka „pikáns természetű” volt, és nem ritkán híres emberek arcát hamisították a videókra, amelyeken más személyek szerepeltek eredetileg. Noha a videókra hamisított személyek nagy része amerikai vagy brit színésznő volt, akadtak olyan esetek is, amikor dél-koreai K-Pop énekesek arcával hamisítottak ilyen videókat, vagyis globális jelenségről van szó.
A jelentés kitér arra is, hogy a deepfake videókat akár politikai kampányokhoz is használhatnák, ugyanakkor Gabonban és Malajziában, ahol felmerült ennek gyanúja, végül cáfolták a deepfake videók ilyetén alkalmazási módját.
A politikai céloknál jelenleg valóságosabb veszélyt jelent, hogy az internetes zaklatók, illetve a bosszúpornót készítők számára új lehetőségeket jelent a deepfake videók használata. Az egyik kutató ezzel kapcsolatban meg is jegyezte, hogy a deepfake videók rövid távú hatásai közül sokan éppen ezt a valós veszélyt nem veszik észre, pedig a nők számára nagyon is fájó élményt jelenthet, ha ilyen videóra hamisítják az arcukat.