A Plantlife nevű szervezet már évek óta kéri a helyi tanácsoktól, hogy ne nyírassák olyan gyakran a füvet, egyúttal tanácsolták, hogy várjanak egy kicsit a fű levágásával, hogy a vadvirágoknak legyen idejük magot érlelni.
A szervezet a közlése szerint az elmúlt években már tapasztalt egyfajta változást a tanácsok hozzáállásában, egyesek azonban még mindig kitartanak a gyakori és korai fűnyírás mellett azzal érvelve, hogy a polgárok a „jól ápolt” gyepet és útszegélyeket kedvelik – derül ki a BBC cikkéből.
A Plantlife jelenlegi előzetes kutatása szerint (Nagy-Britanniában) a koronavírus-járványra válaszként hozott első lépések között volt a köztereken a fű nyírásának szüneteltetése, részben azért, mert a személyzet beteg vagy karanténban különíti el magát, részben pedig azért, mert ezzel is spórolnának a jelenleg jellemzően megcsappanó büdzsék okán.
Trevor Dines, a Plantlife egy tagja a BBC-nek elmondta, hogy egyes hatóságokat már sikerült meggyőzni arról, hogy korlátozzák a fűnyírást, miután hirtelenjében megnövekedett a lakosság támogatása a vadvirágos útszegélyeket illetően.
A civil szervezet munkatársa szerint a helyi hatóságok weboldalai, illetve a közösségi oldalakat elnézve úgy látják, hogy egyre több tanács dönt a korábbi gyakorlat megváltoztatása mellett, így hát a város rendezését végző munkaerőt részben átcsoportosíthatják más feladatok végzésére, például a kukák rendben tartására.
Trevor Dines azt mondta, hogy egyre több panaszt hallanak az emberektől arról, hogy a városi tanácsok lenyíratják a százszorszépeket, s noha korábban e csoportnál hangosabbak voltak, akik a „nem nyírt szegélyek” miatt panaszkodtak, mostanra a Plantlife szerint fordult a kocka, s az előbbi csoport képviselői lettek többségben.
Noha a Plantlife egyértelművé tette, hogy rendkívüli mértékben aggasztja őket is az új koronavírus okozta helyzet, s annak mihamarabbi végét remélik, egyúttal abban is bíznak, hogy a tanácsok végül megváltoztatják a bevett gyakorlatukat a válság után is tekintettel arra, hogy a lakosság támogatását élvezhetik ebben.
A szervezet azt szeretné, hogy a tanácsok egészen augusztus végéig, szeptember elejéig elhalasszák a fűnyírást, hogy a növények magot tudjanak érlelni.
Jelenleg egyébként a közlekedésből eredő levegőszennyezettség mérséklődése – amely a korlátozások miatti kisebb forgalommal áll összefüggésben – is hozzájárul ahhoz, hogy a vadvirágok némileg „erőre kapjanak”.