A többi hidroponikás rendszerhez hasonlóan a Bace Rotofarm is talaj nélkül teszi lehetővé a növények termesztését, amelyek ehelyett oldatot és vizet kapnak, amely táplálja őket. Csakhogy ez esetben újítás az, hogy a növények egy teljes kört megtesznek minden órában, s így életük felét negatív gravitációs környezetben töltik – ismerteti cikkében a Dezeen.com. A Bace szerint így a növények akár kétszer gyorsabb növekedést is produkálhatnak, mint normál körülmények között tennék.
A cég alapítója szerint amit megalkottak, az a legegyszerűbben használható autonóm ültetőeszköz a világon. Meglátása szerint a forgó hidoponikás kertészkedés a válasz a zöldségek gyorsabb, egyszerűbb és hatékonyabb termesztésének. Ezt a fajta termesztési módszert eredetileg a NASA fejlesztette ki, hogy a Nemzetközi Űrállomáson alkalmazza.
Az ausztrál cégalapító elárulta, hogy szeptemberben tervezi elindítani a Rotofarm projektet a Kickstarter nevű közösségi finanszírozó portál segítségével.
A forgó kert egyébként LED-es fénycsővel készül, amely négy különböző erősségű fénnyel képes folyamatosan ideális fénnyel ellátni a palántákat, s a fotoszintézis hatékonyságának növelése érdekében a természetes napfényhez hasonló spektrumú fényt bocsát ki – csupán picivel több benne a növények számára leginkább hasznosítható vörös fény.
Azoknak, akiket zavar a fény, egy mágneses fedőt is kifejlesztettek, amely eltakarja a növények számára kibocsátott fényeket a lakásban tartózkodók szemei elől. A vállalat vezetője szerint a Rotofarm valóban egy olyan eszköz, amelyet elég egyszer beültetni, aztán jó időre el lehet róla feledkezni, hiszen lényegében fenntartja magát.
A forgó kert nagyjából 30 centiméteres helyet foglal a konyhaszekrényen, vagy ahová helyezik, de teljes mérete mintegy másfél méter is lehet. Anyaga alapvetően rozsdamentes acél, szilikon és megerősített üveg.