A Spira voltaképpen egy fotobioreaktor, ami azt jelenti, hogy fény segítségével termeszti meg a mikroorganizmusokat – jelen esetben egy tápanyagokban gazdag algafajt, a spirulinát – számol be róla a Dezeen.com. A portál szerint ez az alga olyan gazdag fehérjében, ásványi anyagokban, vitaminokban és antioxidánsokban, hogy a NASA alapvető táplálékforrásként alkalmazza azt az űrhajósai számára, amikor azok hosszú távú űrrepülést hajtanak végre.
Rob Russell a Spirát úgy tervezte, hogy az a mikroalga „aratását” minden nap lehetővé tegye. Az eszköz így nap mint nap két evőkanálnyi algát lenne képes előállítani, ami 4,5 gramm szárított spirulinának felel meg. Ez a csekély mennyiség megfelel a felnőttek számára javasolt napi adagnak, és szószokhoz, smoothiekhoz, salátákhoz adva lehetne gazdagítani vele a napi étkezéseket.
Szárított formájában az alga népszerű étrend-kiegészítő, azonban a többség nem igazán szereti az így kapható alga ízét, ám frissen az algának Russell szerint nincsen a többeket zavaró különös íze. Ráadásul azzal, ha mindenki otthon termeszthetné az algát, nemcsak egészséges eledelhez juthatnának hozzá sokan, de a szállítás miatt megtett kilométerek száma, s az ezzel járó környezeti terhelés is csökkenhetne.
Russell hozzátette azt is, hogy mintegy bónuszként a Spira még az otthon levegőjét is tisztítja, hiszen a szén-dioxidot bizonyos mértékben oxigénné alakítja. A formatervező úgy alakította ki a Spirát, hogy az a lehető legideálisabb körülményeket teremtse meg az alga növekedéséhez, aminek érdekében folyamatosan áramlik benne a levegő, hogy egyenletesen érje a folyamatos mozgás következtében az algát a fény.
Az eszköz két akrilcsőből, valamint napi tizenhat órában fényt kibocsátó LED-csíkokból áll, s tartozik hozzá egy melegítő rész is, amely folyamatosan 35 Celsius-fokon tartja a víz hőmérsékletét. Az alga „learatásához” csak meg kell nyomni egy gombot, így a rozsdamentes acél szűrőn fennakadnak az étkezésre már alkalmas algák.