hirdetés
TechTud

Amerikai polgárháborús sebkezelési eljárások segíthetnek a „szuperbaktériumok” leküzdésében

Olykor érdemes elővenni a letűnt gyógymódok leírásait is, mert akadhatnak közöttük, amelyek némi fejlesztést követően akár a modern orvostudomány szolgálatába is állhatnak. Újabban például az 1861-ben kezdődött és 1865-ben végződött amerikai polgárháború során a konföderációs orvosok által írt jegyzeteiben bukkantak érdekes megállapításokra egyes antibiotikus hatású növényekkel kapcsolatosan kutatók, amelyeket esetleg a jelenleg elterjedt gyógyszereknek ellenálló „szupernaktériumok” ellen is lehetne használni valamilyen formában a jövőben.

Amerikai polgárháborús sebkezelési eljárások segíthetnek a „szuperbaktériumok” leküzdésében

A polgárháború során a konföderációs orvosoknak gyakorta nem állt rendelkezésére megfelelő gyógyszer a kereskedelmi korlátozások miatt, mivel azonban a sérültek fertőzéseit kezelni kellett, valamilyen megoldásra szükség volt.

Ekkor jöttek képbe az antibiotikus hatású növények, amelyekről előzőleg Francis Porcher sebész-botanikus egy könyvet is írt Resources of the Southern Fields and Forests (A déli erdők-mezők erőforrásai) címmel. A könyvben lejegyezte azokat a növényi alapú gyógymódokat is, amelyeket a bennszülött indiánok, vagy éppen a fekete rabszolgák alkalmaztak. Samuel Moore konföderációs sebész ebből a könyvből merítve megírta a saját munkáját is arról, hogy milyen növényi alapú kezelések ajánlhatóak a betegek ellátására.

Az Atlantai Emory Egyetem kutatói újabban a polgárháború során alkalmazott növényi kivonatok tulajdonságait vizsgálták, s a kutatásuk eredményei a Scientific Reports nevű lapban jelentek meg – számol be róla a MedicalNewsToday.com.

A kutatók megfigyelései szerint az érintett növényeknek a legtöbb modern gyógyszerrel szemben ellenálló, sebfertőzés útján a szervezetbe kerülő baktériumok ellen is antimikrobális hatásai vannak. A növények hatásosnak bizonyultak például a Acinetobacter baumannii, a Staphylococcus aureus és a Klebsiella pneumoniae baktériumok ellen.

hirdetés

Cassandra Quave, a kutatás vezető szerzője szerint a helyi alkalmazású növényi gyógymódok többeket megmenthettek a végtagok amputációjától, de akár életeket is menthettek a polgárháború során.

A kutatás során három növényfaj tulajdonságait figyelték, amelyek pedig a fehér tölgy, az amerikai tulipánfa, illetve egy Aralia spinosa nevezetű cserje voltak. Utóbbi angol elnevezése egyébként az „ördög sétálópálcája”, amit alighanem a szúrós szára miatt kapott. A növényekből mintát vettek, majd tesztelték a hatásaikat a több gyógyszernek is ellenálló baktériumokkal szemben.

A kutatók úgy vélik, munkájuk talán segíthet a modern sebkezelés eljárásaiban is, amennyiben sikerül azonosítaniuk, hogy mely összetevőknek köszönhető a növények antimikrobális tulajdonsága. Egyúttal megjegyezték, hogy a növények kémiai sokfélesége újabb ok arra, hogy megóvjuk a természetes környezetünket.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
Minden Percben | Érdekes

Minden Percben | Mert minden perc érdekes © 2020