A tanulmány eredményei arra engedhetnek következtetni, hogy a spontán tánc nem olyasvalami, amire csak az emberek képesek, hanem egy olyan jelenség, amely megfelelő kognitív és idegrendszeri szinten az állati agyakban is megfogan – derül ki a LiveSciencecikkéből.
Snowball nagyjából tíz éve lett híres, amikor a Backstreet Boys dalára produkált táncát feltöltötték a YouTube-ra. A madár mások mellett a tudósok érdeklődését is felkeltette, hiszen remélték, hogy a segítségével közelebb juthatnak annak megértéséhez, miként dolgozzák fel az állatok a zenét, s hogyan alakulhatott ki az emberek esetében a muzikalitás.
Először 2009-ben jelent meg egy tanulmány, amely szerint a papagáj spontán módon szinkronizálja mozdulatait a zenével, amelyhez hasonlót korábban csak embereknél figyeltek meg.
A madár azonban a kutatás megjelenése után új mozdulatot eszelt ki, amelyet se nem utánzással, sem pedig tanítással sajátított el, hanem valóban az ő egyedi koreográfiája volt. A tizenkét éves papagájt videóra vették, amint két klasszikus 80-as évekbeli dalra (Another one bites the dust és Girls just want to have fun) táncol. Mindegyik számot háromszor játszották le a madárnak. Később képkockáról képkockára elemezték a papagáj táncmozdulatait, amelyekből immár összesen tizennégyet sikerült megfigyelniük a további kettő összetett mozdulat mellett.
A kutatók kiemelték, hogy a kakadu nem csupán a fejével bólogatott vagy a lábát mozgatta (amely mozdulatok más célt is szolgálhatnak, s a tánc során egyszerűen adaptálhatók az új célra), de más testrészeivel kitalált egészen új mozdulatokat is, ráadásul nem egy bizonyos mintát követett, hanem improvizált. Igaz ugyanakkor, hogy az emberekkel ellentétben a papagáj 3-4 másodpercnél tovább egyazon dalra megállás nélkül nem táncolt.
Az új tanulmány a Current Biology nevű lapban jelent meg július nyolcadikán.