Afrikában a gorillák megtekintésére irányuló turizmus jelenleg szünetel, és bezárták a nyilvánosság előtt a kapuikat a főemlősöknek fenntartott fajvédelmi intézmények, menedékhelyek is – derül ki a BBC cikkéből.
Azt nem tudni egyelőre, hogy a főemlősökben okozhat-e megbetegedést a koronavírus új törzse, azonban egyre többeket aggaszt, hogy esetleg hozzánk hasonlóan veszélyeztetheti ezen közeli „rokonainkat” is a betegség.
Ráadásul nemrégiben bebizonyosodott a Bronxi Állatkert egy tigriséről is, hogy elkapta a koronavírust – emiatt egyébként új intézkedéseket vezettek be a nagymacskák és gondozóik érdekében az adott állatkertben.
Dr. Kirsten Gilardi, a ruandai, ugandai és kongói erdőkben a gorillákat segítő Gorilla Doctors vezető állatorvosi tisztviselője azt mondta, hogy egyelőre nem ismert, hogy a hegyi gorillák esetleg megfertőződhettek-e, s ilyesminek a bizonyítékára egyelőre nem akadtak rá, azonban mivel a hegyi gorillák fogékonyak az emberi kórokozókra, ezért úgy vélik, kialakulhat náluk légzőszervi megbetegedés.
A hegyi gorillák igen ritka, veszélyeztetett állatok, melyek csak Ruanda, Uganda, illetve a Kongói Demokratikus Köztársaság erdeiben élnek, s mindhárom országban észleltek már emberben (új típusú) koronavírust. Éppen ezért jelenleg a gorillák megtekintésére irányuló turizmust is felfüggesztették.
A parkőrök és az állatorvosok ellenben továbbra is folytatják munkájukat, de csak kellő elővigyázatossággal, így például a társadalmi távolságtartás betartásával, és szükség esetén az önkéntes karantén bevezetésével.