Jambi tartományban az egyik, a felvételek egy részét készítő lakos azt mondta, hogy a levegőben lévő füstrészecskék a szemét és az orrát is irritálták. Indonéziában minden évben kiterjedt füstfelhők jönnek létre az erdőtüzek miatt, amelyek aztán a teljes délkelet-ázsiai régió fölé eljutnak.
Hellish red skies cover parts of #Indonesia as the country is gripped by haze and smog caused by huge #ForestFires https://t.co/P43rJSLHKI pic.twitter.com/F5Kd5np8gP
— Asia Bulletin News (@oyoumi22) 2019. szeptember 23.
A BBC-nek egy szakértő elmondta, hogy a mostani vörös eget egy úgynevezett Rayleigh-szórás nevű jelenség okozta, amely nem jár együtt a hőmérséklet közvetlen emelkedésével, hanem csupán egyfajta fénytörési jelenségről van szó.
Noha a legtöbb, az erdőtüzekből származó részecske 1 mikrométer átmérőjű, s így nem okoz változást a légkör színében, valamelyest megnövekedett a 0,5 mikrométeres, vagy ennél is parányibb részecskék száma, amelyeken viszont már úgy törik meg a napfény, különösen délben, hogy az ég vörösnek látszik tőle.
Ini sore bukan malam. Ini bumi bukan planet mars. Ini jambi bukan di luar angkasa. Ini kami yang bernafas dengan paru-paru, bukannya dengan insang. Kami ini manusia butuh udara yang bersih, bukan penuh asap.
Lokasi : Kumpeh, Muaro Jambi #KabutAsap #KebakaranHutanMakinMenggila pic.twitter.com/ZwGMVhItwi
— Zuni Shofi Yatun Nisa (@zunishofiyn) 2019. szeptember 21.
A vörös eget fotózó egyik nő elmondta, hogy szombaton délben készítette a képeket, amikor is különösen sűrű volt a füst Jambi tartomány felett.
Ebben az évben már hosszú ideje az egyik legrosszabb füsthelyzet alakult ki Indonéziában, számos ponton gyülemlett fel a légkörben az erdőtüzekből származó füst.
A füstöt az okozza, hogy Indonézia, és kisebb részben Malajzia területén nyílt tüzek tombolnak, amelyek csúcsa általában júliustól októberig, a száraz évszakban van. Az év első nyolc hónapjában már mintegy 328 724 hektárnyi terület kapott lángra a helyi meteorológiai szolgálat szerint,
Az erdőtüzekért a nagy vállalatok és a kisebb gazdálkodók egyaránt felelősek, hiszen a száraz évszakot kihasználva megszabadulnak a természetes vegetációtól a pálmaolaj vagy például a papírültetvények javára.