A paraziták Kambodzsából jutottak Laosz, Thaiföld és Vietnám területére, ahol a fertőzöttek felét nem kezelik a legmegfelelőbb gyógyszerek valamelyikével – írja a BBC.
A kutatók közlése szerint rémisztő lehetőség, hogy a gyógyszernek ellenálló kórokozó akár Afrikába is elterjedhet – ugyanakkor a szakértők leszögezik azt is, hogy a következmények talán nem olyan súlyosak, mint azt elsőre gyaníthatnák.
A maláriát két gyógyszer, az artemisinin és a piperakin közös használatával kezelik, amely összetett kezelést 2008-ban kezdték alkalmazni Kambodzsában. Csakhogy az ország nyugati területein már 2013-ra megjelentek az első olyan paraziták, amelyek kellő mutációt követően ellenálló-képességet fejlesztettek ki mindkét hatóanyag ellen.
A friss kutatás során, amelynek eredményeit a Lancet Infectious Diseases nevű tudományos orvosi lapban publikálták, szerte Délkelet-Ázsiában számos maláriás beteg vérmintáját ellenőrizték, és a parazita DNS-ének vizsgálata során kimutatták, hogy a rezisztens kórokozók Kambodzsa nagy részére, illetve Laoszra, Vietnámba és Thaiföldre is eljutottak. Mindeközben újabb mutációk is történtek, amelyek hatására a parazita még veszélyesebbé vált.
Egyes régiókban a maláriaparaziták mintegy 80 százalékára már jellemző a rezisztencia.