Ennek oka egyébként mindössze annyi, hogy nem találták elegendőnek a vakcina az idősebb korosztályban jellemző hatékonyságáról szóló adatokat – derül ki a BBC cikkéből.
Az Európai Gyógyszerügynökséghez (EMA) várhatóan pénteken dönt arról, hogy az AstraZeneca készítményének használatát engedélyezik-e az Európai Unió területén.
Az Egyesült Királyságban már hetek óta alkalmazzák a vakcinát a tömeges immunizáláshoz, és a közegészségügyi tisztviselők közlése szerint biztonságos és nagy védelmet nyújtó készítményről van szó.
A német bizottság bejelentését megelőzően egyébként éppen arról számoltak be, hogy az EU tárgyal a vezető vakcinagyártókkal az Európába kerülő vakcinák mennyiségének ügyében. Maga az AstraZeneca azt közölte, hogy az európai gyárait érintő gyártási nehézségek miatt nem tudja majd az ígért mennyiségű vakcinát biztosítani.
Az EU ellenben úgy érvel, hogy a vállalatnak tartania kell magát a vállalásaihoz úgy is, hogy ehhez akár az Egyesült Királyságban lévő készletéből szállít az unió területére.
A Pfizer-BioNTech ugyancsak kevesebb vakcinát tudott a tagállamokba szállítani az előzetes várakozásokhoz képest.