A BBC cikke szerint mindezt azt követően osztották meg a nyilvánossággal, hogy az idősekről gondoskodó intézmények közül többel kapcsolatban is vitatott helyzet alakult ki.
A hétvégén egy quebeci idősotthonban például vizsgálatot indítottak, miután harmincegy ember halt meg az intézményben élők közül.
Jelenleg egyébként Kanadában mintegy 24 804 koronavírusos esetet, illetve összesen 734 halálesetet dokumentáltak.
Theresa Tam helyi egészségügyi tisztviselő hétfőn azt mondta, hogy a hosszú távú idősellátó otthonok szerepe jelentős a Kanadában tapasztalt súlyos koronavírusos eseteket illetően. A tisztviselő megjegyezte azt is, hogy a joghatóságok igyekeznek foglalkozni a magán- és közfenntartású idősotthonokat érintő járványgócok helyzetével.
Azon esetek közül, melyeknél a hatóságok tudják, hogy idősotthonok lakói voltak-e, vagy sem, az áldozatok, az összes haláleset mintegy fele köthető ilyen intézményekhez.
A vasárnapi napon a quebeci igazságügyi orvosi szakértői hivatal vizsgálatot indított egy magánfenntartású idősotthonban történt halálesetekkel összefüggésben. Az idősotthon ügyében közegészségügyi és rendőrségi vizsgálat is folyik.
Az érintett idősotthonban március 13. óta harmincegy idős lakó halt meg, öten közülük a vírussal összefüggő okokból, huszonhatan viszont egyelőre nem tisztázott okból. A Montreal közelében lévő otthonnak 150 lakója van, akikről jelenleg a hatóságok közreműködésével gondoskodnak.
Quebecben a rendőrség több másik idősotthonban is ellenőrzést tartott, s úgy látták, a legtöbb ilyen intézményben a lakókról megfelelően gondoskodtak.
Problémát jelent azonban sok idősotthonban, hogy elegendő munkaerőt találjanak, hiszen a fizetések gyakran alacsonyak országos viszonylatban nézve. Kanadában egyes idősellátásban dolgozó munkavállalók megfelelő védőfelszereléshez való hozzáférést kérve szerveztek tüntetést.
Szombaton a szövetségi kormány új iránymutatással áll elő, amelyek célja, hogy a lakók körében megelőzzék és megfékezzék a fertőződést.