Dél-koreai tisztviselők szerint a rakétát Wonszan közelében, egy kikötőtől nem messze indították, s az nagyjából 450 kilométer utat tett meg, valamint 910 kilométeres magasságig jutott, s végezetül a Japán-tengerbe csapódott.
Amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban ilyen rakétát lőttek ki, az a május óta folytatott rövid hatótávolságú rakéták tesztjéhez képest komoly változást jelenthet a BBC beszámolója szerint.
A hírek hallatán többen menten bírálatukat fogalmazták meg az észak-koreai lépéssel kapcsolatban. Így például Abe Sinzó japán miniszterelnök is, aki szerint ezzel Észak-Korea megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amely tiltja az ország számára a ballisztikus rakéták használatát.
Pusztán néhány órával a rakétaindítást megelőzően Phenjan még azt közölte, hogy hajlandó Washingtonnal az atomfegyver-mentesítésről tárgyalni, méghozzá akár már a héten is. Korábban a tárgyalások azért akadtak el, mert Donald Trump és Kim Dzsongun nem tudott megállapodásra jutni februári csúcstalálkozójukon.
A mostani rakétaindításról a hírek a reggeli órákban láttak napvilágot, amikor is a hatóságok közlése szerint két rakétát indítottak, amelyek legalább egyike a japán vizekbe csapódott. A japán közlés szerint az egyik rakéta kettéhasadhatott, mielőtt a vízbe zuhant volna.
Amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban rakétákat tesztelt Észak-Korea, úgy az ebben az évben már a tizenegyedik ilyen eset lehet, ám a hatóságokat a jelen esettel kapcsolatban elsősorban a rakéta kapacitása és hatótávolsága aggasztja.
Észak-Korea már dolgozott a tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétákon, mielőtt egy időre felfüggesztette volna a hosszú hatótávolságú rakéták tesztjét. Hasonló rakétát Észak-Korea még azelőtt tesztelt utoljára, hogy Donald Trump amerikai elnök egyáltalán hivatalba lépett volna.
Kim Dzsongun és Donald Trump „történelmi” találkozón vett részt aztán, amelynek során először találkozott a két ország éppen hivatalban lévő vezetője. Csakhogy hiába találkoztak aztán újabb két alkalommal is, nem igazán sikerült bármilyen konkrét megállapodást elérni a denuklearizáció ügyében.