A gyártók újabb adatokat osztottak meg az első elemzésekből, s eszerint a készítmény minden korosztályú és etnikumú ember számára egyaránt magas hatékonyságú védelmet képes nyújtani – derül ki a BBC cikkéből.
A közlemény szerint az Egyesült Államokban is kérvényezik majd a vakcina használatának engedélyezését.
Az oltóanyag teszteléséhez egyébként világszerte több mint negyvenegyezer embernek adtak be két dózist az oltóanyagból, s múlt héten közölték az elsődleges adatokat is, amelynek alapján legalább 90 százalékos hatékonyságot tulajdonítottak a készítménynek a koronavírus okozta megbetegedéssel szemben.
Jó hír, hogy eközben komolyabb vagy túl gyakori mellékhatások sem jelentkeztek azoknál, akiket beoltottak a vakcinával.
Nemrég egyébként az amerikai Moderna nevű gyógyszercég is igen ígéretes eredményekről tett bejelentést – az ő vakcinájuk az első elemzések alapján akár 95 százalékban is védelmet nyújthat a covid okozta megbetegedés ellen.
Amíg azonban előbbi vállalat 95 koronavírusos megbetegedés adataiból szűrte le az eredményeket, a Pfizer és a BioNTech 170 fertőződés után vonta le következtetéseit. A 170 személy közül csak nyolc olyan volt, aki előzőleg kapott az oltásukból, ez pedig igen jó aránynak tekinthető. A vakcinával ellátottak között pedig nem volt, akinél súlyosabb lefolyású lett volna a betegség.
Enyhe mellékhatásként az önkéntesek nagyjából 2 százalékánál jelentkezett fejfájás vagy fáradtság, így egyelőre biztonságosnak is tűnik a készítmény.