Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége (UKHSA) az érintett vírusmutációt a „megfigyelés alatt álló variánsok” kategóriájába tette, mivel lehetséges kockázatot jelent – derül ki a BBC cikkéből.
Arra utaló bizonyíték egyelőre nincsen, hogy a variáns komolyabb megbetegedéshez vezetne, mint a korábban megismert mutációk. Emellett feltételezik, hogy a már bevált vakcinák a „delta plusz” variánssal szemben is védelmet képesek nyújtani.
Noha az Egyesült Királyságban a legtöbb koronavírus-fertőzést továbbra is a „hagyományosabb” delta variáns okozza, egyre nő azoknak az eseteknek a száma, amikor az AY.4.2 megnevezésű (vagyis a „delta plusz”) variánst azonosítják.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint az új koronavírusos esetek mintegy 6 százalékát okozta ez a variáns. Elsősorban az okozhat problémát, hogy a hagyományos delta variánshoz képest ez a mutáció még hatékonyabban terjedhet, amire az Egyesült Királyságban feljegyzett fertőzési adatok alapján következtetnek.
Ettől függetlenül egyelőre nem sorolják a „delta pluszt” a legmagasabb kockázati csoportba, s feltételezik, hogy a meglévő vakcinák hatásosak ellene.
(A borítókép forrása: pixabay.com / Julián Amé)