A hetvenegy méter magas szobor az UNESCO világörökségi helyszínei között szerepel, s még az időszámításunk szerinti nyolcadik században faragták azt egy sziklaoromba – idézi fel a BBC.
A hatalmas szobor általában jóval a vízszint felett van, azonban mivel hetven éve a legsúlyosabb áradás sújtotta most a régiót, ezért immár a szobor aljánál gyülemlik a víztömeg.
A környéken élő több mint százezer embert evakuálták.
Az áradás által szinte példa nélküli módon érintett óriás Buddha-szobor egyébként igen népszerű turistalátványosság, és gyakran látogatnak el ide a turisták, akik a Jangce folyónál, illetve a Három-szurdok gátnál tesznek kirándulást.
Éppenséggel a helyi állami média közlése szerint száznyolcvan turistát kellett kimenekíteni a helyszínről a vízszint emelkedésének okán. A Xinhua hírügynökség egy helyi mondást is felidéz, ami szerint, „ha Buddha lábait víz éri, Csengtut is árvíz lepi”. Utóbbi város jelenleg mintegy 16 milliós lakossággal bír.
Szecsuán tartományban már bevezették a legmagasabb fokú veszélyhelyzeti készültséget a heves esőzések és a rekordmagas vízszint miatt, sajnos azonban nem mutatkozik jele annak, hogy egyhamar javulna az időjárás. Több folyón árvizek és földcsuszamlás veszélye miatt intik fokozott óvatosságra a lakosságot.
Aggályokat vet fel az is, hogy egyre gyülemlik a víz a Három-szurdok-gát nevezetű vízerőmű mögött is, amely helyzet így komoly áradásokká is fajulhat, s több jelentős városban okozhat súlyos árvízhelyzetet.