A gazdaságba visszaáramló másodlagos nyersanyag mennyiségének növekedésével csökken a nyersanyagimport-függőség, a versenyképesség pedig emelkedik – írja a Magyar Nemzet az MTI beszámolója szerint.
A magyar lakosság zöme – mintegy 85 százaléka – támogatja a PET-palackok betétdíjazását a lap szerint. Egyúttal arról számoltak be, hogy a kormány olyan törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, amely alapján kötelezővé válna az italcsomagolások visszaváltása itthon.
A javaslat indoklása szerint korábban még februárban hirdette meg a kabinet a klíma- és természetvédelmi akciótervet, aminek az egyik fő eleme az illegális hulladéklerakás felszámolása, illetve az üveg- és műanyag palackok, fémdobozok visszaváltásának biztosítása.
A változást nemcsak annak környezetvédelmi vonatkozásai indokolják, hanem az is, hogy így hatékonyabbá válik az erőforrás-gazdálkodás is, hiszen az országok jelentős mennyiségű potenciális másodnyersanyagtól eshetnek el, amennyiben nem hasznosítanak újra.
A probléma megoldására egyébként uniós szabályozási hullám is indult, s a várakozások szerint akár új munkahelyeket is biztosíthatnak majd a hulladékgazdálkodást és a körforgásos gazdálkodást érintő területek révén amellett, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása is mérséklődhet.
A fentieken túl az EU hulladékgazdálkodási és újrafeldolgozási ágazatának a versenyképessége is erősödhet, hiszen minél több másodnyersanyag kerül vissza a gazdaságba, annál kevésbé lesz jellemző a nyersanyagimport-függőség.
A Magyar Nemzet szerint a hazai szabályozás, amely a palackok kötelező visszaváltását érinti, várhatóan 2023. július 1-jétől lép életbe.