Az alapvetően jobbára biztonságosnak és hasznosnak tartott paracetamol lehetséges hatásait kezdte vizsgálni az Ohio Egyetem, méghozzá a tekintetben, hogy ez a gyakran használt gyógyszer vajon befolyásolja-e azt, ahogyan az emberek egymással együtt tudnak érezni – számol be róla a MedicalNewsToday.com. A kutatás vezető szerzőjét, Dominik Mischkowskit egy ideje már foglalkoztatta ez az egyébként szokatlan kutatási téma, mielőtt belevágott volna a munkába.
Hasonló kutatások egyébként már korábban is készültek, 2010-ben például egy tanulmányban arra a következtetésre jutottak, hogy a paracetamol csökkenti a társadalmi elutasítottságra adott az idegi válaszokat – vagyis egyszerűbben fogalmazva, csökkenti a megélt „pszichológiai fájdalmat” is. Egy másik, 2015-ös tanulmány pedig arra jutott, hogy a gyógyszer a döntéshozás folyamatát, valamint az érzelmek feldolgozását is „tompította”.
Dominik Mischkowski 2016-ban – egy előző tanulmányában – már azon megfigyelését rögzítette, miszerint a paracetamol csökkentette az emberek empátiára való képességét akkor, ha mások fizikai vagy érzelmi szenvedésével kellett volna együttérezniük. Legújabb tanulmányában a kutató voltaképpen ezt a korábbi munkáját egészítette ki, hiszen azt figyelték meg, hogy a pozitív együttérzést is befolyásolja-e a gyógyszerek hatóanyaga.
A kutatásba összesen 114 önkéntest vontak be, akiket két csoportra osztottak. Az egyik csoport tagjai 1000 milligramm paracetamolt, a másik csoport tagjai pedig placebót kaptak. A kettős vak kísérlet során sem a résztvevők, sem pedig a kutatók nem tudták, hogy ki kapta a placebót, és ki a paracetamolt.
Egy órával a gyógyszer bevételét követően az önkénteseknek olyan esetekről kellett olvasniuk, amelyek során emberek pozitív, felemelő élményeket éltek át. Ezután a kutatók felmérték, hogy mennyire pozitívként látták az emberek az eseményeket, amelyekről olvastak, és hogy mit gondoltak a pozitív események a történetek főszereplőjére gyakorolt hatásának mértékéről.
A kutatók megfigyelései szerint a paracetamol csökkentette az emberek által megélt pozitív együttérzés szintjét is. Mint megfigyelték, a paracetamolban részesített személyekhez képest azok, akik placebót kaptak nagyobb fokú empátiával viszonyultak a történetek szereplőihez – miközben azonban a gyógyszer az önkénteseknek arra a képességére, hogy megértsék, pozitív volt a történet, amit olvastak, nem volt hatással. A kutatók szerint elképzelhető az is, hogy a paracetamol nem az empátia készségét befolyásolta, hanem valamilyen módon arra volt hatással, ahogyan az önkéntesek a kérdőíveket kitöltötték – ugyanakkor ez ugyancsak egy érdekes jelenség.
Mindezek után megjegyezték, további kutatásokra lehet szükség a témában annak érdekében, hogy pontos képet nyerhessenek a gyakran alkalmazott hatóanyag pszichológiai hatásairól.