A metabolikus szindróma voltaképpen több egészségügyi probléma – így például az elhízás, magas vérnyomás, magas vércukorszint és a normálistól eltérő testzsír-szint – együttes fennállását jelzi, és több súlyos betegség, így például a szívroham, a cukorbetegség és a stroke „előszobája” is lehet.
A múltban már több tanulmány vizsgálta a zöld területek és a metabolikus szindrómára jellemző állapotok összefüggéseit külön-külön, ám együttesen még nem igazán volt erre példa. A mostani tanulmány azonban a metabolikus szindróma, mint a kardiometabolikus egészség egy általános jelzője és a zöld területek összefüggéseit vizsgálta, s tette ráadásul mindezt hosszú távon.
A ScienceDaily.com tudományos portál szerint az Environmental Pollution nevű lapban megjelent tanulmány elkészítéséhez összesen 6 ezer, 45 és 69 év közötti ember egészségét követték nyomon egy brit felmérés adataira támaszkodva. A tizennégy éven át tartó felmérés során rögzítették az emberek vérvételi eredményeit, vérnyomását, derékbőségét és más tényezőket is, míg a kutatók a zöld területekről a műholdas felvételek alapján nyertek adatot.
A kutatás eredményei szerint összességében segíthet csökkenteni a metabolikus szindróma kockázatát az, ha valaki hosszú időn át él zöldebb környezetben, valamint egyen-egyenként is némileg mérsékli a negatív egészségi állapotok kockázatát a zöld lakókörnyezet.
Feltehetőleg az összefüggésben közrejátszik az is, hogy a zöldebb területeken kevesebb a légszennyezettség, valamint jobb lehetőségek adódnak az aktív kikapcsolódásra. A kutatók megjegyezték, hogy a férfiak és nők esetében egyaránt megfigyelhetőek voltak a fentebb már részletezett összefüggések, ám a nők esetében valamivel kifejezettebbek voltak a pozitív hatások, feltehetőleg azért, mert a férfiak általánosságban kevesebb időt töltenek közvetlenül a lakókörnyékükön, mint a nők.
A kutatás szerint az, ha fából volt sok egy környéken, az nagyobb arányban támogatta az emberek egészségét, így aztán érdemes lehet a jövőben azt is vizsgálni, hogy mely vegetációtípusok lehetnek a „legegészségesebbek” az emberek számára.
Egy valamivel korábbi kutatás egyébként – amelyet ugyanez az intézet végzett – rámutatott arra is, hogy azok, akik zöld lakókörnyezetben éltek, az időskori kognitív hanyatlás tekintetében is szerencsésebbnek bizonyultak kevésbé zöld helyen élő kortársaiknál.