Az egyetemeken egyre gyakoribbá válik a gyakorlat – legalábbis bizonyos országokban –, hogy afféle terápiás kutyákat vessenek be a kampuszokon, ám ez idáig inkább csak a tapasztalatokra, mintsem tudományosan megalapozott bizonyítékokra hagyatkoztak, amikor az állatok jelenlétének jó hatásairól gondolkoztak. Most azonban a BBC szerint végre bizonyíték is rendelkezésre áll arról, hogy a kutyák jelenléte valóban hatásos lehet.
Patricia Pendry, a Washington Állami Egyetem kutatója elmondta, hogy tanulmányuk rámutat arra, hogy a kutyákkal töltött megnyugtató célú alkalmak csökkenthetik a stressz negatív hatásait.
A kutatás során több mint háromszáz egyetemista hallgatót figyeltek meg, s arra lettek figyelmesek, hogy egy heti egy órás kutyás alkalom, amelyet szakemberek biztosítottak az egyetemen, segítette a szorongás és stressz miatt a lemorzsolódás veszélyével fenyegetett diákokat abban, hogy elfogadottnak és nyugodtnak érezzék magukat. Ezzel egy időben jobban tudtak koncentrálni, tanulni, illetve információkat felidézni.
„Azon diákok számára volt a leghasznosabb (a terápiás kutya), akik a leginkább veszélyeztetettek, például mentális egészségükkel összefüggő problémák miatt”
– ismertette megfigyelésüket Patricia Pendry.
Azt már korábban is megfigyelték, hogy a kutyák simogatásának stresszt csökkentő hatása lehet, ám a kutatók megjegyezték, egyelőre nem teljesen ismert az ebek jó hatásának oka – mindenesetre az megfigyelhető volt, hogy a kutyák segítették a diákokat a stressz csökkentésében. Néha már az állatok látványa is javítja a hangulatot elmondásuk szerint.