Egy Risto Mattila nevű amatőr fotós is azok között volt, akik látták a jégtojásokat a Svédország és Finnország között elhelyezkedő Hailuoto-szigeten – írja a BBC.
Szakértők szerint a jelenséget egy ritka folyamat okozza, aminek során kisebb jégdarabok sodródnak a szél által a vízben. Az amatőr fotós a BBC-nek azt mondta, hogy korábban még soha életében nem látott a jégtojásokhoz hasonlót, s amikor lencsevégre kapta a jelenséget, éppen feleségével sétált a tengerparton napsütéses időben. Elmondása szerint nagyjából -1 Celsius-fok lehetett éppen.
„Hó- és jégtojások voltak végig a tengerpart mentén a víz közelében. Elképesztő látvány volt, és mióta huszonöt éve errefelé élek, még sohasem láttam ehhez hasonlót”
– emlékezett vissza a férfi.
Beached "ice eggs" astound strollers on #Finnish islandhttps://t.co/pwJ7sj0mPs pic.twitter.com/OlrsYSACCf
— Yle News (@ylenews) 2019. november 4.
Becslései szerint egyébként nagyjából 30 méteres hosszúságban nyúltak végig a part mentén a jégtojások, amelyek közül a legkisebbek tyúktojás, a legnagyobbak pedig focilabda méretűek voltak.
„Mivel nálam volt a kamera, úgy döntöttem, megörökítem ezt a szokatlan látványt”
– tette hozzá a fotós.
💎 Beach in Finland covered in rare 'ice eggs' - Photography by Risto Mattila on Hailuoto Island on Sunday 3rd November - BBC News: https://t.co/ZbsgPNeqnG #SnowHour pic.twitter.com/jfKSLjGXOl
— #SnowHour (@SnowHour) 2019. november 8.
George Goodfellow, a BBC időjárási szakértője szerint hideg, szeles idő kell ahhoz, hogy jéglabdák keletkezzenek. Általánosságban úgy jönnek létre, hogy a nagyobb jégdarabok a hullámzásban feltöredeznek, majd a szél a leszakadó darabokat tovább sodorja, és azok idővel felveszik a gömbölyded formát.
Korábban már Oroszországban és Chicagóban a Michigan-tónál is sikerült megörökíteni a mostanihoz hasonló különleges jégformákat.