A származási hely is bekerülhet a személyi igazolványokba a jövő év augusztusától, amennyiben elfogadnak egy nemrégiben benyújtott fideszes törvénymódosítást – számol be róla a Napi.hu.
Mindez elsősorban azokat a kisebb településeken nevelkedett gyermekeket és felnőtteket érinti, akik a városi kórházakban születtek ugyan, de szülőfalujuk nevét is beleírnák a hivatalos irataikba.
A törvényjavaslatot benyújtó Gyopáros Alpár, Tasó László és Kocsis Máté szerint a módosítással erősíteni lehetne a kistelepülésekhez kötődő identitást, és ki lehetne fejezni az irántuk való elkötelezettséget is.
Jelenleg ugyanis természetesen sok az olyan gyermek, aki nem a szülők lakóhelyéül szolgáló településen, hanem egy közeli nagyobb településen, városokban, illetve megyei jogú városokban születik, s az ő esetükben az okiratban a születés tényleges helyét jelölő település jelenik meg.
Az indoklás szerint 1991 óta az anyakönyv a származási helyet is feltünteti, ám ez utóbbi jelenleg nem minősül természetes személyazonosító adatnak. Ellenben szükséges volna biztosítani a lehetőséget arra, hogy ne kizárólag az anyakönyvben, hanem a mindennapokban használt okiratokban is megjelenhessen a származási hely, s azt az 1991 után születettek okirataiban is fel lehessen tüntetni.