Az Országgyűlés hétfői ülésén kiderült, hogy a kormány nem szándékozik rendeletben megszabni azt, hogy mennyi hiányzást igazolhatnak a szülők. Jelenleg a legtöbb iskolában félévente három napot igazolhatnak a szülők, ami többek szerint nagyon kevés, ráadásul nem egyszer fordul elő, hogy a szülők a „háziorvosokkal összefogva” szerzik meg az egyébként nem beteg gyermeknek az igazolást – írja az InfoStart.hu részben egy érintett anyuka beszámolója alapján.
Az InfoRádiónak nyilatkozó anyuka nem érti, hogy a gyermek miért ne hiányozhatna, ha fáj a feje, menstruációs fájdalom gyötri, vagy akár akkor, ha valamilyen vallási ünnep, netán temetés miatt nem szeretné a szülő, ha gyermeke egy-egy adott napon iskolába kellene, hogy menjen. Akadnak olyan betegségek is, amivel nem is kellene orvoshoz menni, ha nem kellene az igazolás, mert a szülő maga is tudna dönteni.
A lap szerint a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, Póta György is kevésnek tartja azt a három napos mennyiséget, amelyet a szülők a legtöbb iskolában igazolhatnak. A szakember egyúttal egyetértett azzal, hogy bizonyos megbetegedésekkel felesleges orvoshoz vinni a gyermeket, így elég volna a szülői igazolás is. Ilyen betegségek a nátha és a hasmenés, amelyeknél bizonyos esetekben nem kellene orvoshoz menni a betegség megállapítása és a gyógyulás érdekében.
Csakhogy amiatt, hogy a gyerekek mégis elmennek az igazolásért, az ilyen esetek nagyon megterhelik a rendeléseket, és sok újrafertőzés lehetőségét is magukban hordozzák. Póta György elismerte azt is, hogy a „kamu orvosi igazolások” már meglehetősen gyakoriak.
Az Országgyűlésben is felmerült kérdéssel kapcsolatosan Rétvári Bence leszögezte, hogy a kormány nem tartja indokoltnak, hogy a szülők három napnál többet igazolgassanak a gyermeküknek, valamint azzal érvelt, hogy ha „három napnál többet betegeskedik” egy gyerek, akkor jobb, ha orvos is látja.
Idő közben egy gyermekorvos petíciót indított a szülők által igazolható hiányzások növelése érdekében, amelyet már több mint tízezren támogattak aláírásukkal.