hirdetés
Belföld

Összefogással tennének valamit az iskolai zaklatások ellen a szülők

Több, az iskolában zaklatott és bántalmazott gyermek példáján keresztül mutatja be a Blikk cikke azt, hogy egyáltalán nem a „csíny” kategóriába esik az, amit egyes diákok társaikkal művelnek, s ami ellen jelenleg nem feltétlenül tudnak mit tenni az iskolák és a pedagógusok sem. A bemutatott esetekben ráadásul a szülők is igyekeztek közben járni a gyermekeik védelmében.

Összefogással tennének valamit az iskolai zaklatások ellen a szülők

Az elmúlt napokban megrázta az országot a hír, hogy egy tizenhat éves középiskolás fiú az iskolai zaklatások és piszkálódások terhe miatt öngyilkos lett. A Blikk ezúttal más olyan szülőket is megszólaltatott, akiknek életét – gyermekeikével együtt – pokollá tették a kegyetlenkedő iskolatársak.

Az egyik, mára már felnőttkorú érintett például az iskolapadból került rokkantnyugdíjba, miután a sorozatos zaklatások után a fiú szemein maradandó látáskárosodáshoz vezető sérülést okoztak a diáktársai. Lényegében a bántalmazott fiú megvakult.

Az édesanyja elmondta, hogy sajátos nevelési igényű fiának az általános iskolában még nem adódtak problémái, azonban középiskolába már egy szegedi tehetséggondozó intézménybe került, ahol tanulási és magatartásgondokkal küzdő fiatalokat oktatnak. Itt hamar célponttá vált a fiú, akit megvertek, rugdostak, „csicskáztattak”, valamint rendszeressé vált az is, hogy elvették az uzsonnáját vagy a zsebpénzét. Amikor a nő megtudta fiától, hogy az iskolában verbális és fizikai bántalmazás éri, beszélt az osztályfőnökkel, ám elmondása szerint nem érkezett semmilyen segítség az iskola vagy a pedagógus részéről.

A zaklatás 2010-re odáig fajult, hogy a fiú szemébe fenyőtobozt dobtak a zaklatói, és mivel a történtek után segítséget sem kapott, valamint még a szülőket sem értesítették, a levált retina miatt 90 százalékos látáskárosodást szenvedett a bántalmazott diák. Később vonalzóval a szemébe csaptak, sőt, a ruháját is fel akarták gyújtani, de az iskola ekkor úgy reagált a szülőknek, hogy tegyenek feljelentést, mert ők nem tudnak mit tenni.

hirdetés

A fiú édesanyja végül feljelentést tett, s a hat éven át húzódó eljárás végén az akkor már 18 éves zaklatókat pénzbírságra és közmunkára ítélték, azzal indokolva az enyhe ítéletet, hogy kiskorúak voltak a vádlottak a bűntett elkövetésekor.

A polgári per csak ez év márciusában zárult, és kimondták, hogy az iskolai zaklatás tehető felelőssé a fiú állapotáért. Az iskola elismerte ugyan, hogy a látáskárosodásért a bántalmazások okolhatóak, azonban azt tagadják, hogy ezek járultak volna hozzá ahhoz is, hogy a fiatal paranoid skizofrén lett, noha az igazságügyi pszichológus a szülők szerint úgy látta, hogy a bullying hosszú távú következménye lehet a pszichés elváltozás.

Ami megdöbbentő, hogy a zaklatást az iskola és a diákok is „csak csínynek” gondolták, nem számolva annak következményeivel. A bíróság azonban úgy döntött, hogy négymillió forint kártérítést kell kifizetnie az iskolának és a zaklatásokat elkövető két fiatalnak a család részére, amit egyelőre a bántalmazott fiatal és szülei nem kaptak meg.

Ez a pénz az édesanya szerint fián nem segít, hiszen a havi nyolcezer forint, amit rokkantnyugdíjasként kap, éppen csak a műkönnyadagjára elég. Azt viszont fontosnak tartja, hogy a szülők ne hagyják annyiban, ha a gyermeküket zaklatás éri, még ha – meglátása szerint – ezekre az ügyekre nincs is jelenleg felkészülve az igazságszolgáltatás.

Egy másik anyuka arról számolt be, hogy lányát az egyik iskolában gyakran bántották, és volt olyan eset is, amikor kővel dobálták meg a gyermekét, vagy éppen kavicsot etettek vele. Itt az iskolaváltás jelentett megoldást. A helyzet megoldódása javarészt annak volt köszönhető, hogy az új intézmény dolgozói a kezdetektől erőfeszítéseket tettek az iskolai zaklatások és piszkálódások megelőzésére.

A nő úgy látja, hogy mindenki – így a gyerekek, az iskola, a szülők és a tanárok – együttműködésére szükség van ahhoz, hogy változás következzen be, de felmerült bennük az is, hogy törvénymódosítással, netán iskolai óra keretében történő, a fizikai és verbális bántalmazással kapcsolatos felvilágosító órával is lehetne tenni azért, hogy minél kevesebben legyenek a jövőben azok, akik boldog gyermek- és ifjú éveit éppen saját társaik rabolják el tőlük a piszkálódással...

(A borítókép forrása: pixabay.com / Ulrike Mai)

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
Minden Percben | Érdekes

Minden Percben | Mert minden perc érdekes © 2020