Az Európai Unióban a magyar közteherviselési rendszer kéri el az egyik legalacsonyabb összeget azért, hogy az adófizetők az egészségügyi ellátórendszerhez hozzáférhessenek, ugyanakkor nem fair, hogy a társadalombiztosítási kockázatközösség fizető tagjai finanszírozzák azok ellátásait is, akik nem fizetnek – olvasható a Portfolio cikkében.
A Pénzügyminisztérium a közleményében hangsúlyozta, hogy múlt év végén a Parlament éppen az előbbiek miatt fogadta el az egészségügyi járulékok megfizetését igazságosabbá tevő szabályozást.
Újabban azonban több olyan módosítást is javasolnak, amely enyhítene a szankciókon, illetve megkönnyítené az adózók dolgát.
Így például megdupláznák a magánszemélyek számára nyitva álló időt a jogosultság rendezésére, s így nem három, hanem hat hónapjuk lesz a késedelembe esőknek a fizetési kötelezettségük rendezésére.
Emellett senki nem eshet ki az ellátásra jogosultak körében azért, mert nem rendelkezik érvényes belföldi lakcímmel, s a kormány adómentességgel támogatja azt, amennyiben más megfizeti valakinek az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ami így a magánszemély szja-mentes jövedelmévé válik.
Egy negyedik módosítást is javasolnak, melynek értelmében új szempont alapján is kell vizsgálnia az adóhivatalnak a magánszemély méltányossági kérelmét, s amennyiben úgy látják, hogy fennállhat a szociális rászorultság, úgy erről a járási hivatalt is tájékoztatniuk kell. Mindez a fizetési nehézséggel küzdők esetében anyagi és adminisztációs terheket is enyhít, mivel – hasonlóan a nyugdíjasokhoz, diákokhoz és kismamákhoz – a törvény a szociálisan rászorultaknak is garantálja az ingyenes állami egészségügyi ellátást.