hirdetés
Belföld

Megkapták az iskolák a koronavírussal kapcsolatos iránymutatást

Hétfőn este fél tízkor az iskolák intézményvezetői megkapták a 2020/21-es tanévre vonatkozó járványügyi intézkedési tervet.

Megkapták az iskolák a koronavírussal kapcsolatos iránymutatást

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) nyilvánosságra hozta a Facebookon a szóban forgó, járványügyi irányelvekkel kapcsolatos dokumentumot, melyben azt írják, hogy a járványügyi adatok nyomon követése alapján Magyarország jelenleg biztonságosnak tekinthető, így

„szeptember elsején a hagyományos nevelés-oktatás megkezdése indokolt”.

Az Eduline.hu cikke szerint az intézkedési terv kitér rá, hogy minden köznevelési intézményben alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást kell elvégezni, és a fertőtlenítő szerek biztosítása a fenntartó feladata, noha a tanévkezdéshez szükséges mennyiséget az operatív törzs rendelkezésükre bocsátja.

Ezúttal a személyes tanévnyitó konferenciák helyett az iskolaigazgatók online kapják meg a tanévkezdéshez szükséges információkat.

hirdetés

A dokumentum szerint a köznevelési-oktatás intézményeket csak egészséges, tüneteket nem mutató gyermekek látogathatják, s az intézmények működtetésében iscsak egészséges és tünetmentes dolgozók vehetnek részt.

A szülőket is tájékoztatni kell arról, hogy ha a gyermeküknél tüneteket észlelnek, akkor orvosi vizsgálatáról gondoskodni kell, egyúttal az iskolát értesíteni kell arról, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van. A köznevelési intézményeknek pedig meg kell tenniük a szükséges intézkedéseket az intézményi csoportosulások megelőzésére a tanév folyamán az intézmények területén csakúgy, mint azok épülete előtt.

Ha lehetőség van rá, az osztálytermekben gondoskodni kell a tanulók lazább elhelyezéséről, akár úgy is, hogy nagyobb termeket vagy egyéb rendelkezésre álló helyiségeket vonnak be.

A tanítási órákon és foglalkozásokon nem kötelező ugyan a maszk viselése, de „lehetséges”, mindeközben viszont javasolt az olyan tárgyakat, amelyek az oktatás-neveléshez nem szükségesek, a tanteremből kivinni annak érdekében, hogy az így felszabadult hely által a diákoknak „szellősebb” hely álljon a rendelkezésére.

A közösségi terekben egyszerre csak annyi tanuló lehet, hogy a másfél méteres védőtávolság betartható legyen, s szükség esetén a csoportoknak, osztályoknak elkülönített területeket lehet kijelölni a közösségi tereken belül.

„Amennyiben a védőtávolság nem tartható be a közösségi tereken, úgy az általános iskola felső tagozatában és a középiskolákban az ott tartózkodás idején javasolt a szájat és orrot eltakaró maszk viselése”

– fogalmazzák meg a dokumentumban, melyben részletezik azt is, hogy a csengetési rend kialakításánál ügyelni kell arra, hogy az támogassa a tanórák közötti szünetben a védelmi intézkedések betartását, és elősegítse a védőtávolság megtartását.

A protokoll kitér arra is, hogy ha erre lehetőség van, akkor az osztályok keveredését el kell kerülni,s jó, ha az osztályok a tanítási nap során ugyanazt a tantermet használják. Ha ez nem lehetséges, akkoraz osztályok váltása között felületfertőtlenítést kell végezniaz adott tanteremben. A testnevelés órákat, amennyiben az időjárás ezt lehetővé teszi, javasolt a szabad téren megtartani.

A nagy létszámú rendezvényeknél, mint amilyenek például a szalagavató, tanévnyitó vagy kulturális programok, tekintettel kell lenni az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartására és az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartására. A zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése, s a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása, valamint a résztvevők körének korlátozása is szerepel a protokollban.

Osztálykirándulást, tanulmányi kirándulást lehet tartani, de csak belföldön, és megfontolandó, hogy sort kerítsenek-e ezekre az iskolák, osztályok. A külföldre tervezett kirándulásokat át kell tervezni.

hirdetés

hirdetés

További híreink
hirdetés
hirdetés
hirdetés
Minden Percben | Érdekes

Minden Percben | Mert minden perc érdekes © 2020