A parazitát szúnyogok terjesztik, az emberre állatról terjedhet át a fertőzés úgy, hogy a vérszívó a kutya vérében lévő féreglárvákat a csípéssel felszívja, majd a következő csípéssel más állat, vagy az ember szervezetébe is bejuttathatja – derül ki a Blikk cikkéből. Mindez azt jelenti, hogy kockázatos lehet egy fertőzött állattal egy lakásban élni, hiszen így a szúnyog átterjesztheti a parazitát az ott élő emberekre is.
Emberben a bőrféreg a véráramba jutva, majd a test egy pontjára kerülve általában befészkeli magát a bőr alá, ahol hat-kilenc hónap alatt fejlődik ki, de sokáig rejtve maradhat. Nőknél gyakori, hogy a szemhéj alatt vannak, míg férfiaknál a herezacskóban fejlődhetnek, s a tünetek közé tartozik a viszketés és a változó, kellemetlen dudor is. Az állatorvos szerint 2025-ig akár minden tizedik magyart is érinthet a bőrféregfertőzés.
A lap felidézi, hogy az MTA Ökológiai Kutatóközpontja egy korábbi előadásán már jelezte, hogy a klímaváltozás és a globalizációs folyamatok miatt új kihívásoknak és betegségeknek nézhetünk elébe, így például már hazánkban is tapasztalható olyan szúnyogfajok megjelenése, amelyek az itteni állatvilághoz eddig nem tartoztak hozzá.
A bőr- és szívférgességet okozó Dirofilaria fonálférgek a szúnyogokkal történő terjedését is közegészségügyi problémának tartják, amelynek első hazai megjelenését 1998-ra teszik.