A kihelyezett, s az elmúlt hetekben a turai vadászterületről begyűjtött csalétkekben akár 158 ember vagy 158 ezer barna rétihéja pusztulásához elegendő hatóanyag is lehetett, sőt, a parlagi sas teljes világállományának megmérgezéséhez sem lett volna szükség nagyobb mennyiségű karbofuránra – írja a Magyar Madártani- és Természetvédelmi Egyesület közlése alapján az InfoStart.hu.
A Nébih szaklaboratóriumában azonosították igen rövid idő alatt a csalétkekben lévő anyagot, s mostanra elkészültek az első minták patológiai és toxikológiai elemzései.
Ezek alapján az egyik legveszélyesebb méreganyaggal, a karbofuránnal mérgezték szándékosan a környékbeli ragadozókat, amire ugyanezen a területen már 2010-ben is volt példa. A most kimutatott koncentrációk sokkolták a szakembereket, hiszen egyes csalétkekben 6000 mg/kg érték feletti koncentrációkat is kimutattak, míg egyes barna rétihéják teteme 60 mg/kg-nál is több méreganyagot tartalmazott.
A karbofurán tartalmú vegyületeket ugyan használták egykor növényvédelmi célokból, de 2008 óta az Európai Unió területén már ilyen felhasználása sem engedélyezett.
A szer halálos dózisa (ún. LD50) különböző emlősfajoknál 3-19 mg/testtömeg kg között jellemző, a madarak viszont ennél is érzékenyebbek rá, így náluk 1 mg/testtömeg kg alatti értéket is mértek.
Zacher Gábor toxikológus az MME kérdésére elmondta, hogy pusztán egy késhegynyi, mindössze 1 gramm karbofurán tartalmú szer vagy negyed teáskanálnyi oldat is könnyűszerrel okozhatná egy ember halálát. Ez alatt a mennyiség alatt is komoly tüneteket, és akár maradandó egészségkárosodást is okozhat a karbofuránnal történő mérgezés.
A becslések alapján a csalétkekben kihelyezett méregmennyiség 158 felnőtt ember vagy 158 000 barna rétihéja halálos mérgezésére is elegendő lett volna.
Szerencsére a mérgezéssel érintett területen élő parlagisas-pár egyelőre jól van, de alighanem csak a természetvédők gyors és hatékony munkájának köszönhetik az életüket.
(A borítókép forrása: pixabay.com / Bishnu Sarangi)