A koronavírus-fertőzés leggyakrabban 8-10 éves gyermekeket érint, azonban már kezeltek 3 és 17 éves beteget is a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben – derül ki a Blikk cikkéből.
A hazánkban kezelt gyermekkorú betegek 50-60 százaléka intenzívre került, mivel súlyosan zajló betegség alakult ki náluk, amely miatt kontrollálatlan, túlfokozott, célszerűtlen immunreakció alakult ki a koronavírussal szemben.
Leggyakrabban az érintett gyermekeknél szív- és érrendszeri tünetek lépnek fel, úgy mint vérnyomásesés, szívelégtelenség, vagy akár ritmuszavarok, emellett azonban gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri tünetek is jelentkezhetnek.
Fekete Ferenc, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet orvosigazgatója a lapnak a koronavírus-fertőzés után kialakuló sokszervi gyulladással kapcsolatban elmondta, hogy az akut betegség lezajlását követő két-négy héttel jelentkezik az elhúzódó lázas állapot, ami talán a leginkább szembeötlő tünet, és a kezelésre szoruló gyermekek közül szinte mindenkinél előfordult.
Azonban előfordulhat még gyengeség, bőrkiütés, hasmenés, hasi fájdalom, hányás, szem bepirosodás, nyirokcsomóduzzanatok, s akár már panaszok sem kizártak.
Az orvosigazgató szerint olyan eset is akadt, hogy a betegfelvétel után hirtelen romlott a gyermek állapota, és mivel egy ilyen változás megjósolhatatlan, és a szülő nem igazán tudja megítélni, bekövetkezik-e, vigyázni kell.
„Ha tehát az akut betegség után 2-4 héttel lázas, rossz általános állapotú betegség kezd kialakulni, a háziorvost kell értesíteni azonnal”
- figyelmeztetett Fekete Ferenc.
Hozzátette azt is, hogy a betegség kezelhető és gyógyítható akkor is, ha a gyermek átmenetileg intenzívre kerül, azonban fontos, hogy időben kórházba kerüljön.