Az 1990-es évekből a fecskeállományban csökkenő trend figyelhető meg Nógrád megyében csakúgy, mint országos viszonylatban – írja a Nool.hu. Papp Ferenc, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nógrád megyei szervezetének elnöke a lapnak elmondta, hogy a Mindennapi Madaraink Monitoringja nevű program segítségével meg tudják határozni az országban a fecskeállományt, amelynek száma a kilencvenes évekhez képest egymillió egyeddel csökkent.
A szakember szerint a hosszú távon vonuló fecske igen veszélyeztetett, s a vonulás során nehézséget jelenthet, hogy a klímaváltozás miatt egyre kevesebb a pihenőhely – így időben meg kell érkezniük hozzánk –, valamint az, hogy egyre kevesebb az e madarak táplálékául szolgáló rovar.
A fecskeállomány csökkenésének emellett más okai is vannak, így például az, hogy egyre kevesebb eleséget találnak maguknak – míg például régen minden háznál voltak haszonállatok, ez napjainkban egyre ritkább. A vegyszerezett mezőgazdaság, valamint a fecskefészkek leverése további veszélyforrást jelentenek a madarakra.
Papp Ferenc azoknak, akiket nagyon zavar a fecskeürülék, azt javasolta, tegyenek a fészek alá úgynevezett fecskepelenkát, ami azt a célt szolgálja, hogy felfogja az ürüléket. Ez lehet 20–30 centiméter hosszú fa-, műanyag és fémlap is, de a fecskefészek leverésétől óva int. Amennyiben például szigetelés vagy festés miatt van szükség a fészek eltávolítására, azt csak a költési időszakon kívül lehet megtenni.
Aki kedvezni szeretne a fecskéknek, a száraz napokon készíthet nekik sáros felületeket, vagy mű fecskefészket is kihelyezhet.